26L Mini Car Cooler Portable Refrigerator Electric Cooler Portable Car Fridge
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 24-Hour Service |
| Warranty: | 1 Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2023
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, EXW, CFR, CIF, DDP, Others
Terms of Payment
T/T, PayPal, Western Union, Small-amount payment
R&D Engineers
1 people
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- VL-K26
- Type
- Compressor Car Refrigerator
- Capacity
- 23L
- Voltage
- DC 12V/24V
- Refrigeration Temperature Scope
- -20 - 20 ℃
- Certification
- CE, RoHS
- Shape
- Box Type (Open Upward)
- Power Source
- Electricity
- Power Supply Type
- DC
- Component
- Compressor
- Brand
- Viltis
- Cooling Mode
- Freezer, Fridge
- Material
- HDPE, PP
- Power
- 40W
- Color
- White
- Application
- Car / Truck / Bus / Boat / Home/Camping
- Packing Size
- 655mm*385mm*415mm
- Net Weight
- 10.7kg
- Gross Weight
- 12.3kg
- Feature
- Low Noise & Fast Cooling
- Car Fitment
- Toyota
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 610mm*320mm*335mm
- Trademark
- VILTIS
- Origin
- China
- HS Code
- 8418291000
- Production Capacity
- 10000pieces/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 66.00cm * 39.00cm * 42.00cm
- Package Gross Weight
- 11.000kg
Product Description
1. 23L capacity, with two removable storage space divider and two individual compartments, freezer room and cold storage compartment. 2. Temperature setting +20°C to -22°C 3. DC 12/DC 24V, available for cars and trucks/buses
4. Withstand a short-term inclination of 30°, can fit for various outdoor situation. 5. Featured with 3-level low voltage protection function. 6. Temperature displayed and set on control panel with selected unit Celsius or Fahrenheit.
7. ECO Mode and High Speed Mode option on the panel.
4. Withstand a short-term inclination of 30°, can fit for various outdoor situation. 5. Featured with 3-level low voltage protection function. 6. Temperature displayed and set on control panel with selected unit Celsius or Fahrenheit.
7. ECO Mode and High Speed Mode option on the panel.
| Capacity | 23 litres |
| Input voltage | DC 12V/24V |
| Power rating | 40W(DC 12/24V) |
| Cooling perfomance | Cooling to -22°C |
| Refrigerant quantity | 19g R600a refrigerant |
| Material | PP, ABS, PCM PLATE |
| System | Fast-acting and efficient compressor |
| Insulation | High quality full foam insulation of polyurethane, CFC-free |
| Product size | 610mm*320mm*335mm |
| Packing box size | 655mm*385mm*415mm (1pc) |
| N.W. | 10.7KGS |
| G.W. | 12.3KGS |
| 20GP | 240PCS |
| 40GP | 510PCS |
| 40HQ | 612PCS |
| Certificates | CE/EMC, RoHS, LFGB, PAHS, FCC, REACH |



Viltis is one of the professional manufacturing and exporting mountain bike suppliers in China.The main products we produce are mountain bike,road bike,fat bike,kids bike,city bike,folding bike,e-bike and bicycle parts.We have our own technical team with more than 15 years of experience and 10 years of experience in making OEM bikes for foreign customers.Our factory have our own alloy&steel frame workshop and painting workshop. It is located in the biggest bicycle industry development zone in Tianjin. We have been exported bicycles and bicycle parts to more than 50 countries and areas all over the word.
Our company puts quality first, is committed to providing customers with competitive one-stop solutions and services, and continues to create maximum value for customers.
We are looking forward to building long-term and cooperative relationships with customers all over the world based on trust and mutual benefits.
Our company puts quality first, is committed to providing customers with competitive one-stop solutions and services, and continues to create maximum value for customers.
We are looking forward to building long-term and cooperative relationships with customers all over the world based on trust and mutual benefits.
1.15 years of technical precipitation,quality assurance!2.Workers are well trained,each part will be tested&inspected before shipment!
3.VIP customized service!
4.24 hours Customer service!
5.Fast delivery!
Q1:What are the payment terms?A:We usually accept payment by T/T, Paypal or Western Union,STS(Secured Trading Services) in Made-in-China.
Q2:This is my first time to import,how can I trust your company and ensure to get goods if I order from you?
A:We are a certified member merchant of Made-in-China,and we support Secured Trading Services in Made-in-China.Only after you get the order,can we get the payment from your side.
Q3:Are you factory or trading company?
A:We are factory & trade integrated company. We have more than 10 years of experience in making OEM bikes for foreign customers.
Q4:What is your samples policy?
A:We can offer samples,but we will charge according to the actual situation.If you place a batch order next time,we can subsidize part of the sample cost.
Q5:What is your trade terms and payment term?
A:We support EXW,FOB,CIF and CFR.Payment term is 30% deposit by T/T before mass production,and balance before shipping.
Q6:Can you make the bikes according to our drawing?/Do you support customization?
A:Yes,we can.You need to send drawings to us in advance to confirm whether it is available.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Camping
- Car Refrigerator
- 26L Mini Car Cooler Portable Refrigerator Electric Cooler Portable Car Fridge
Related Categories
Hot Searches
More